صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
راه های رفع اختلالات خواب در ماه رمضان
17-06-2016 10:36


 به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین رضایی زاده درباره خواب در ماه رمضان، اظهار داشت: مصرف غذاهایی که نیاز به خواب را در ماه رمضان کم می‌کنند، توصیه نمی شود. چرا که عمدتاً غذاهای خشک کننده این کار را می‌کنند و چون روزه‌داری خودش به نوعی قرار است که بدن را خشک کند، ما غذاهای مُجفف و خشک کننده را توصیه نمی کنیم.
این متخصص طب سنتی ادامه داد: خوردن غذاهای نفاخ، با هم خوری و برهم خوری خود عاملی برای اختلالات خواب در ماه رمضان محسوب می‌شود.
رضایی زاده افزود: اختلالات خواب موجب دیدن خواب های آشفته می‌شود و کیفیت خواب را کاهش می دهد, ما می خواهیم افراد خوابی داشته باشند که اگر چه به لحاظ کمیت کم شده است اما کیفیت بیشتری داشته باشد.
وی اضافه کرد: مصرف غذاهایی که رطوبت مغزی ایجاد می کنند، به رفع اختلالات خواب بسیار کمک می‌کنند مثلاً کاهو داروی خواب آور جالینوس است، همچنین مصرف مغز بادام و مویز می‌توانند به خواب خوب کمک کند و آخر شب شربت شیر و بادام یا فرنی بادام درست کنند که این غذا بسیار مقوی و رطوبت بخشی است که به خواب هم کمک می‌کند.
این متخصص طب سنتی بیان داشت: برای کسانی که دچار خشکی مزاج مغز هستند و در ماه رمضان دچار اختلالات خواب می‌شوند, می‌توانند یک قطره روغن بادام شیرین داخل بینیشان بچکانند. خوردن شربت خاکشیر هم رطوبت بخش است و می‌تواند به بهبود خوابشان کمک کند.
رضایی زاده خاطرنشان کرد: یک نکته در مورد حلیم باید گفت که حلیم جزو غذاهایی است که هضمش سنگین و ثقیل است، مصرف آن با دارچین به بهبود هضم و جذب آن در عروق کمک می‌کند و مانع از رسوب مواد ثقیل و سنگین در عروق بدن می‌شود.