صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
ناتو: عضویت ترکیه در ناتو مورد بحث نیست
در بیانیه ای که از طرف ناتو منتشر شده، چنین آمده است: عضویت ترکیه در ناتو مورد بحث نیست. ناتو به خدمات دائمی ترکیه اعتماد دارد. ترکیه نیز می تواند به همکاری و حمایت ناتو اطمینان داشته باشد.
10-08-2016 16:11


 پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) یک روز پس از سفر رجب طیب اردوغان به روسیه با انتشار بیانیه ای تأکید کرد که پس از کودتای نافرجام در ترکیه، تردیدی درباره تداوم عضویت آنکارا در این پیمان به وجود نیامده است و ناتو از دولت این کشور پشتیبانی می کند.
در این بیانیه، ناتو اعلام کرده که اخبار منتشر شده درباره جهت گیری ناتو پس از کودتای نافرجام 15 جولای و عضویت ترکیه در ناتو صحت ندارند و حمایت ناتو درباره این موضوع قطعی است.
در این بیانیه به این نکته تأکید شده است که ترکیه، یک متحد با ارزش برای ناتو است، چنین آمده است: امروزه با مشکلات امنیتی مواجه هستیم که قبل از این نبودند و در این مدت ترکیه در تصمیم گیری های این اتحاد به طور کامل حضور دارد. عضویت ترکیه در ناتو اصلاً جای بحث نیست.
همچنین در این بیانیه تماس تلفنی ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ترکیه در شب کودتا و محکومیت کودتا توسط وی یادآوری شده است.
اردوغان پیشتر از آمریکا و اتحادیه اروپا به دلیل پشتیبانی نکردن از برنامه های آنکارا پس از کودتای نافرجام انتقاد کرده بود.