صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
سیزدهمین سالگرد رحلت علی عزد بگوویچ
دوستداران علی عزت بگوویچ، رئیس جمهور اسبق بوسنی و هرزگوین سیزده سال بعد از رحلتش از او به نیکی یاد می کنند.
19-10-2016 16:00


 امروز سیزدهمین سالگرد رحلت علی عزت بگوویچ رئیس جمهور اسبق بسنی و هرزگوین است. مردی که در دوره ریاست جمهوری خود مقاومت در برابر قتل عام ها و حملات وحشیانه صرب ها را با پیروزی به پایان رساند.
علی عزت بگوویچ که توسط مردم بوسنی "شاه دانا" لقب گرفته بود، در عمر 78 ساله خود سختی های زیادی را تجربه کرد. سخن "من یک مسلمان هستم و این گونه خواهم ماند. زیرا اسلام نام دیگر هر چیز زیبا و اصیل برای من است" وی نشان از ایستادگی او پای اعتقادات خود در طول زندگی دشوارش دارد.
بگوویچ در سال 1925 در یکی از شهر های غربی بوسنی به دنیا آمد. وی بعد از دوران دبیرستان و دانشگاه مدت زیادی را در زندان ها سپری کرد.
بگوویچ که از همان سنین جوانی علاقه به فعالیت های اسلامی داشت گروهی را تحت عنوان انجمن جوانان مسلمان با هدف گفتگو درباره مباحث اسلامی تأسیس کرد.
در 13 ژانویه 1946 یوگسلاوی از هم پاشید. بعد از فروپاشی این کشور طرفداران حزب کمونیست حاکمیت را به دست گرفتند. بگوویچ به جرم عضویت در انجمن جوانان مسلمان سه سال را در زندان سپری کرد. علی عزت بیانیه ای با نام "مانیافست اسلامی" منتشر کرد. این کتاب که سروصدای زیادی را به همراه داشت، باعث شد تا علی عزت به جرم تأسیس یک جمهوری اسلامی در اروپا به 14 سال زندان محکوم شود.
حکم زندان بگوویچ تأثیر کتاب را در میان مردم بوسنی افزایش داد. بعد از فشار مردم مدت زندان وی ابتدا به 11 سال و سپس به 5 سال کاهش یافت و بگوویچ در سال 1988 از زندان آزاد شد. وی در طول این مدت فرصت تفکر پیدا کرد و کتاب "اسلام در میان شرق و غرب" را منتشر کرد.
خروج وی از زندان دوره فروپاشی یوگسلاوی بود. بگوویچ در این دوره حزب اسلامی "اقدام دموکراتیک" را تأسیس کرد و ریاست آن را بر عهده گرفت. حزب وی در انتخابات 5 دسامبر 1990 پیروز شد و بگوویچ نیز به عنوان رئیس دولت بسنی انتخاب شد. سپس در همه پرسی 1 مارس 1992 بوسنی استقلال خود را اعلام کرد.
بعد از اینکه بوسنی اعلام استقلال کرد، با قتل عام مسلمانان توسط صرب ها و کروات ها مواجه شد. بگوویچ در این دوره ریاست مقاومت مردم را بر عهده گرفت. قتل عام مردم بوسنی توسط صرب ها مسلمانان سراسر جهان را به بوسنی کشاند. این حرکت مسلمانان باعث افزایش شعور اسلامی مردم بوسنی در این دوره شد. جنگ بوسنی در سال 1995 پایان یافت. بر اساس توافق دایتون، 51 در صد خاک بوسنی و هرزگوین به مسلمانان و کروات های مسیحی، 49 در صد به صرب های بوسنیایی سپرده شد. همچنین تصمیم بر این شد که حکومت در بین این سه قوم تقسیم شود. در انتخابات 1996 بگوویچ به عنوان یکی از رؤسای دیوان ریاست سه گانه انتخاب شد. وی در سال 2000 به دلیل بیماری که داشت از سمت خود استعفا داد و در سال 2003 دار فانی را وداع گفت.
علیا عزت بگوویچ در سخنرانی که در 1995 قبل از عزیمت به آمریکا برای امضای عهدنامه دایتون ارائه داد، چنین گفته بود: "قسم به خداوندی که بر همه چیز تواناست، ما هرگز برده نخواهیم شد. هم اکنون که به اروپا می روم، سر به زیر نیستم. زیرا ما هیچ کودک، زن و سالمندی را نکشتیم. به هیچ مکان مقدسی حمله نکردم. در حالی که آنها همه این ها را انجام دادند. آن هم جلوی چشم غربی ها، به نام تمدن غربی. نفرت را با نفرت پاسخ ندهید. نفرت برای بوسنی، یک کوچه بن بست است. نفرت نه فقط به روح های ما بلکه به اصل بوسنی نیز لطمه می زند."
بگوویچ دیپلماسی بزرگی را عهدنامه دایتون به نمایش گذاشته است. ریچارد هولبروک که ریاست این عهدنامه را بر عهده داشت می گوید: "اگر علی عزت بگوویچ و ایستادگی مصمم وی نبود، امروز کشوری به نام بوسنی و هرزگوین وجود نداشت."
عهدنامه دایتون شاهد درایت بگوویچ و ناتوانی غرب به رهبری آمریکا در مقابل وی بود. خود بگوویچ درباره این عهدنامه می گوید: این سخت ترین امضایی بود که در طول عمرم زده ام. متأسفانه برای آنکه تمام اهداف ما هدر نرود مجبور به این امضا شدیم.
از آثار علی عزب بگوویچ می توان "اسلام بین شرق و غرب"، "خاطرات من"، "فرار من به آزادی"، "شهادت من به تاریخ"، "اعلامیه اسلامی" را نام برد. این کتاب ها به زبان های زیادی ترجمه شده و خواننده قابل توجهی در جهان دارد.
این جمله نیز از علی عزت بگوویچ است: قرآن ادبیات نیست، بلکه زندگی است. لذا نه عنوان یک سبک فکری بلکه به عنوان سبک زندگی باید به آن نگریست.