صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
تخصیص 100 میلیون دلاری سوروس به آشوب
جرج سوروس اسپانسر اعتراضات پارک گزی در ترکیه، بعد از همه پرسی اخیر دست به کار شد.
20-04-2017 17:50


 جرج سوروس موسوم به پدر انقلاب های رنگین که در اسپانسر حوادث پارک گزی 2013 در ترکیه بود، بعد از اعلام نتایج همه پرسی ترکیه دست به کار شد.
مؤسسه جامعه باز به دستور سوروس بعد از همه پرسی ترکیه دیده بان حقوق بشر (HRW) را موظف کرد تا تظاهرات کوچک در این کشور را تبدیل به شورش کند. سوروس از HRW که در ده سال اخیر 1 میلیارد دلار به آنها داده است، خواست برنامه های مخالف ترکیه را در دستور کار خود قرار دهد. HRW بعد از آن دست به کار شد و فعالیت های ضد اردوغان آغاز کرد. اینجا به بعضی از این برنامه ها اشاره می کنیم:
حمایت از ه.د.پ.یی های بازداشتی
در خبری که دیده بان حقوق بشر در 20 مارث منتشر کرد، چنین نوشت: "در مسیر همه پرسی، مخالفت کردی شکسته شد، نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها (ه.د.پ.) دستگیر شدند، شهرداران منتخب حزب از کار برکنار شدند." در ادامه همین خبر آمده است: "دولت، 13 نفر از اعضای حزب مخالف دموکرات کرد را زندانی کرد، اختیار 82 شهرداری را نیز به دست گرفت"
"وضعیت فوق العاده را پایان دهید"
HRW در 17 آوریل کمپینی با تیتر "بعد از همه پرسی، وضعیت فوق العاده را پایان دهید. از حقوق بشر حمایت کرده و با اعدام مخالفت کنید." برگزار کرد و بدون در نظر گرفتن دلایل وضعیت فوق العاده، این وضعیت را به عنوان "ایجاد موج فشار سیاسی" معرفی کرد. اِما سینکلیر-وب مسؤل ترکیه HRW نیز در نوشته ای اعلام کرد نتیجه همه پرسی را به رسمیت نمی شناسد.
افشای حقیقت در یک مقاله
دیده بان حقوق بشر در مقاله ای که در تاریخ 4 آوریل با عنوان "همه پرسی ترکیه: سؤال ها و جواب ها" منتشر کرد، دیدگاه سوروس را به خوبی افشا کرد.
در این مقاله آمده است:
- دموکراسی و مکانیسم های تعادل کنترل در حکومت مهم است. به همین جهت مهمترین چی اصل جدایی قوه هاست.
- رئیس دولت، قدرت ویژه ای روی قوه قضاییه خواهد داشت که این، باعث کاهش آزادی این قوه خواهد بود.
- رسانه آزاد در ترکیه خفه شد. 160 رسانه تعطیل شد و 120 روزنامه نگار زندانی. حرکت گولن و فعالان سیاسی کرد متهم به انجام کودتا شدند.
- دو رهبر حزب دموکراتیک خلق ها و اعضای حزب زندانی شدند. انتخابات در فضای یک طرفه و سخت برای روزنامه نگاران برگزار خواهد شد.
تغییر ساعت کار پلیس
گروه های تندرو که خواستار ایجاد پارک گزی جدیدی هستند، فعالیت های تحریک آمیز خود را آغاز کردند. این گروه ها در مناطق کادی کوی، بشیکتاش، کارتال و مال تپه در استانبول که آرای "نه" در این مناطق بالا بود، هر شب تجمع می کنند. این گروه ها قبل از 1 می ماه (روز کارگر) به دنبال فرصت هستند.
این روزها به ساعت کاری پلیس استانبول نیز افزوده شده است. ساعت کاری پلیس که قبلاً "12 ساعت کار، 24 ساعت استراحت" بود، این روزها به "12 ساعت کار، 12 ساعت استراحت" تغییر داده شد. این برنامه تا اول می ماه ادامه خواهد داشت.
40 نفر دستگیر شدند
از طرف دیگر 40 نفر از کسانی که در شبکه های اجتماعی مردم را تحریک و به حضور در خیابان ها دعوت کرده بودند، دستگیر شدند.