صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
اخطار سی کیلومتر ترکیه
ترکیه با بیان اینکه قبل از حمله هوایی به شنگال، تمام مخاطبان را مطلع کرده است، اخطار داد: از مواضع پ.ک.ک. تا سی کیلومتری مرز فاصله بگیرید.
27-04-2017 11:18


 مدت کوتاهی بعد از حمله هوایی ترکیه به مواضع پ.ک.ک در کوه شنگال، اولین اعتراضات خود را اعلام کردند. مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با ابراز نگرانی از این حمله هوایی، عکس العمل شدیدی به ترکیه نشان داد. فکری ایشیک وزیر دفاع ترکیه با اعلام اینکه اجازه تشکیل پایگاه نظامی به شمال سوریه توسط پ.ک.ک اجازه نخواهند داد، اعلام کرد که مخاطبان آمریکایی و روسی را قبل از عملیات مطلع کردند. وزارت خارجه ترکیه نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، به همه مخاطبان اخطار دادیم تا 30 کیلومتری مرز از مواضع پ.ک.ک فاصله بگیرند.

آمریکا عکس العمل شدید نشان داد

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تأکید بر اینکه این حمله هوایی مورد تأیید آمریکا نبوده است، اظهار داشت که در این حمله متحدان آمریکا نیز جان باختند.

جان دوریان سخنگوی ائتلاف ضد داعش در گفتگو با شبکه خبری روداو اعلام کرد که حمایت خود را به متحدانشان در سوریه و عراق (پ.ک.ک و پ.ی.د) ادامه خواهند داد.

به تمام مخاطبان اطلاع داده شد

وزارت خارجه ترکیه نیز اعلام کرد که تمام مخاطبان را مطلع کرده است. مولود چاوش اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت: از آمریکا خواستیم که سربازان خود را تا 30 کیلومتری مرز ترکیه عقب بکشد.

همچنین سخنگوی وزارت گفت که آمریکا و روسیه را قبل از این حمله مطلع کرده اند. به گفته وی، خلوصی آکار فرمانده ارتش ترکیه قبل از حمله هوایی با همتایان آمریکایی و روسی خود گفتگوی تلفنی داشته است. سفارت های این دو کشور نیز از طریق دیپلماتیک اطلاع داده شدند.

هرگز اجازه نخواهیم داد

فکری ایشیک وزیر دفاع ترکیه در سخنرانی که در یک نشست خصوصی ایراد کرد، اظهار داشت که ترکیه یک عملیات موفقی انجام داده است. ایشیک  گفت: همه بدانند که ترکیه به تروریست های پ.ک.ک و گروه های مورد حمایت آن، اجازه تشکیل پایگاه های جدید در شنگال نخواهد داد. آرزوی ما در این مورد این است که همکاری بین المللی در بالاترین سطح خود شکل بگیرد.