صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
تجمع میلیونی عاشقان پیامبر(ص) در دیاربکر
مردم دیاربکر روز تاریخ دیگری را پشت سر گذاشتند. صدها هزار نفر از مردم شهر، برای جشن میلاد پیامبر (ص) در میدان نوروز گرد هم آمدند.
01-05-2017 18:39


 جشن میلاد پیامبر(ص) که همه ساله در ماه آوریل میلادی توسط پلتفرم عاشقان پیامبر (ص) در سراسر ترکیه برگذار می شود، امسال نیز با شور مردم همراه می شود. دیروز (یک شنبه) عاشقان پیامبر (ص) در دیاربکر گرم هم آمدند. برنامه ای که با تجمع میلیونی مردم همراه شد و روزی که در تاریخ ثبت شد.

برنامه امسال با شعار "محمد رسول الله (ص)، رهبر حق و عدالت" برگزار شد. مردم دیاربکر در میدان نوروز این شهر گرد هم آمدند. برنامه با قرائت قرآن توسط امام مسجد اعظم ادرمیت آغاز شد. سپس با سرود خوانی ادامه پیدا کرد.

مردم، در طول برنامه شعار های الله اکبر سر داده و صلوات فرستادند. نوشته هایی مثل "ما بدون اینکه ببینیم عاشقت شدیم ای رسول خدا" در دست تجمع کنندگان دیده می شد.

محمد گوکتاش سردبیر روزنامه دوغرو خبر در سخنرانی که در برنامه ایراد کرد، گفت: از آنجایی که دیگر پیامبری نخواهد آمد، پس ما هستیم که باید راه نبی را ادامه دهیم. هر سال بخشی از خوی پیامبر اسلام را مطرح می کنیم. امسال نیز از عدالت پیامبر (ص) می گوییم. در واقع خداوند تمام انبیای خود را برای برقراری عدالت ارسال کرده است.

گوکتاش با اشاره به اینکه قدرت باید در دست مسلمانان باشد، گفت: اگر قدرت در دست بی دین ها باشد، همین طور می شود که الان هست. اگر انسانی که قدرت پیدا می کند، ثروتمند می شود، مسلح می شود و فکر می کند که برای خودش کسی شده است و اگر این شخص، بی دین و بی اعتقاد باشد، این طور می شود. قدرت و اقتدار باید دست انسان های مؤمن باشد. باید از دست بی دین ها و بی وجدان ها گرفته شود. رسول خدا (ص) در این امر موفق شد. مکه و مدینه را تبدیل به بهشت کرد و ظلم را پایان داد.

گوکتاش با تأکید بر اینکه برای برقراری عدالت نیاز به قدرت هست، افزود: عدالت در خانه آغاز می شود. شخص باید برای فرزندانش و همسرش عادل باشد. اگر که می خواهیم در جهان عدالت را گسترش دهیم، پس باید آن را شعار خود قرار دهیم. برقراری عدالت، با قدرت میسر است. به همین دلیل، وجود مرحمت و رحم دلی به تنهایی کفایت نمی کند.

گوکتاش با بیان اینکه هم اکنون قدرت در دست غرب است و غرب، با این قدرت، اشک دنیا را درآورده است، افزود: غرب، هر جایی که رفته، آنجا را کثیف کرده، ویران کرده و در آنجا بمب ریخته است. خون آفریقا را مکیدند، مابقی را به عنوان برده همراه خود بردند. به همین دلیل مسلمان ها باید قوی باشند. ترکیه باید قوی باشد. جهان اسلام باید قوی باشد. در غیر این صورت باید در خانه های خود بنشینیم و گریه کنیم. به حال سوریه، به حال عراق، میانمار و غزه باید بگرییم.

برنامه با سخنرانی برخی از سخنرانان مطرح دیگر پایان یافت.