صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
نظامیان آلمان انجرلیک را ترک می کنند
در پی مخالفت ترکیه با دیدار نمایندگان آلمان از پایگاه نظامی انجرلیک، برلین قصد انتقال 250 نظامی خود از این پایگاه به اردن را دارد.
18-05-2017 10:27


 در حالی که تنش در روابط آلمان و ترکیه رو به افزایش است، دولت آلمان تصمیم بر انتقال 250 نظامی خود از پایگاه اینجرلیک در ترکیه به خاک اردن دارد.
اخیراً نمایندگان پارلمان آلمان بار دیگر درخواست بازدید از پایگاه نظامی انجرلیک در ترکیه را داشتند که آنکارا مجدداً با این درخواست مخالفت کرد. این تصمیم آنکارا، روابط دو کشور را متشنج کرده است. مقامات ترکیه تأکید کرده اند که دیدار نمایندگان آلمانی از این پایگاه نظامی در شرایط فعلی مناسب نیست.
وزیر دفاع آلمان که در حال سفر به اردن است، به خبرنگاران گفته است که دولت در حال ارزیابی جایگزین های احتمالی برای پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه است. وی می گوید قرار است در سفر به اردن شرایط را مورد ارزیابی قرار داده و با شاه اردن در این باره گفتگو کند.
دولت آلمان، نظامیان متواری ترکیه ای را که در کودتای نافرجام سال گذشته در این کشور دخالت داشتند، پناهندگی می دهد و این رفتار برلین، خشم ترکیه را بر انگیخته است.


آلمان دست به دامن آمریکا شد
زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان در مناقشات با ترکیه بر سر پایگاه اینجرلیک و ممنوعیت دیدار نمایندگان پارلمان آلمان از این پایگاه هوایی ناتو دست به دامن آمریکا شد.
وی در بعد از ظهر چهارشنبه در دیدار با همتای آمریکایی خود "رکس تیلرسون" از وی درخواست کرد که بر این شریک خود در ناتو برای حل این اختلافات تاثیر بگذارد.
گابریل در این باره گفت: من اعتقاد دارم که آمریکایی ها همچنین می توانند از امکانات و قابلیت های خود استفاده کنند برای اینکه با طرف ترک در این باره صحبت کنند که مناسبات متفاوتی از آنچه اکنون وجود دارد را با ما در پیش گیرند.