صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
پاکستان، هدف جدید آمریکا
دولت جدید آمریکا که هم اکنون استراتژی 16 ساله خود در افغانستان را بازبینی می کند، تصمیم دارد تا در قبال پاکستان موضع سخت تری را بگیرد
21-06-2017 09:19


 ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد که برای پیروزی آمریکا در افغانستان، نخست باید امنیت مرزهای پاکستان و افغانستان تامین شود و روابط نظامی و سیاسی موثری بین کابل و اسلام آباد شکل بگیرد.
دانفورد تاکید کرد، پاکستان باید اطمینان بدهد که شبکه حقانی و طالبان از پناهگاه امن در آسیای جنوبی برخوردار نخواهد بود.
وی در ادامه افزود این بار آمریکا به معضل افغانستان به تنهایی نخواهد پرداخت، زیرا برای پاکستان در استراتژی جدید آمریکا، جایگاه مهمی در نظر گرفته شده است.
ژنرال دانفورد گفت احتمالا تا کمتر از سه هفته آینده، «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا، تصمیم خود را درباره میزان افزایش سربازان آمریکایی در افغانستان اعلام کند.
وی در ادامه افزود: پاکستان برای افغانستان و امنیت کشور نقش کلیدی دارد.
ژنرال دانفورد تصریح کرد این استراتژی تنها افغانستان را در بر نخواهد گرفت زیرا عوامل وابسته به یکدیگر هستند که باعث ایجاد مشکلات در افغانستان و منطقه شده‌اند که علاوه بر میزان افزایش نیروها به این عوامل نیز پرداخته خواهد شد.
این در حالی است که با گذشت 6 ماه از روی کار آمدن دونالد ترامپ، دولت جدید آمریکا نتوانسته است تا استراتژی جدید خود در قبال افغانستان را اعلام کند.
هم اکنون 14 هزار نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند که 8400 نفر از آنان را نیروهای آمریکایی تشکیل می دهند.