صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
کناره گیری گورمز از ریاست سازمان امور دینی ترکیه
محمد گورمز رئیس سازمان امور دینی ترکیه روز گذشته از سمت خود کناره گیری کرد. وی در مراسم وداع خود گفت: «از شما می خواهم حق خود را حلال کنید. اگر من حقی نزد شما دارم، حلال می کنم. خدا حافظ شما باشد. سخنان خود را با دعای حضرت ابراهیم تمام می کنم: خداوندا! کسانی که بعد از من خواهند آمد، مرا به نیکی یاد کنند!» سازمان های اسلامی ترکیه وی را معتدل ترین رئیس این سازمان از ابتدای تشکیل خود می دانند.
02-08-2017 12:32


 محمد گورمز رئیس سازمان امور دینی ترکیه روز گذشته از سمت خود کناره گیری کرد و باز نشسته شد. وی در مراسم خدا حافظی سخنرانی طولانی را ایراد کرد. گورمز گفت: "از اینکه خداوند به من کمک کرد تا به تمام مسلمانان کره زمین کمک کنم، شکر می کنم." وی همچنین اظهار داشت که در دوره ای که امت اسلامی در چنین برهه زمانی سخنی قرار گرفته اند، به مثابه مورچه ای که برای خاموش کردن آتش حضرت ابراهیم تلاش کرد، همواره تمام توان خود را به کار گرفت.
گورمز گفت: برادران عزیز! امروز برای سخنرانی خداحافظی در حضور شما قرار نگرفتم. امروز فقط برای حلالیت گرفتن از تک تک شما اینجا هستم. بنده 7 سال به عنوان معاون سازمان امور دینی، 7 سال نیز به عنوان رئیس این سازمان در خدمت شما بودم. زندگی دنیوی گذراست. آنچه مهم است، اعمال صالحی است که بعد از خود می گذاریم. مهم این است که در هر مقامی که باشیم، تمام کار های خود را با نیت عبادت انجام دهیم و در راستای جلب رضای الهی تلاش کنیم.
گورمز با بیان اینکه در طول دوره خدمت خود حتماً مثل هر انسانی خطاهایی داشته است، گفت: با این حال امروز با اطمینان خاطر از این وظیفه کنار می روم. از همه کسانی که حق بر گردن من دارند حلالیت می طلبم. خداوند به کسانی که در حین اجرای این وظیفه ما را همراهی کردند و به ما اعتماد کردند، راضی باشد.
محمد گورمز درباره فعالیت های خود در این دوره گفت: چه در فعالیت های داخل ترکیه و چه در خارج از کشور با تفکر های غلط مبارزه کردیم. از طرفی با افکار مضر همانند فتو (تفکر آمریکایی فتح الله گولن) و داعش که ربطی با اسلام ندارند، مبارزه کردیم، از طرف دیگر نیز با تفکرات ضد اسلامی که سراسر جهان را فرا گرفته اند مقابله کردیم. انجام وظیفه حساس سازمان ما در شب کودتای 15 جولای نیز به تنهایی برای افتخار تمام کارمندان ما کافی است.
شب 15 جولای که تانک های سربازان کودتاچی برای اشغال سازمان های دولتی در حال حرکت بودند، محمد گورمز با حضور در تلویزیون از همه امام های مساجد خواسته بود که اذان بخوانند. این اذان ها و به خیابان ریختن مردم، جلوی کودتا را گرفته بود. به همین دلیل محمد گورمز از مهم ترین عوامل نافرجام بودن کودتای 15 جولای به شمار می رود.
درخواست پروفسور محمد گورمز رئیس سازمان امور دینی ترکیه مبنی بر استعفای وی از سازمان امور دینی ترکیه از سوی نهاد نخست وزیری پذیرفته شده و وی روز دوشنبه در نخستین روز هفته بازنشسته شد.
اکرم کلش رئیس شورای عالی سازمان امور دینی ترکیه تا تعیین رئیس جدید، سمت ریاست این سازمان را بر عهده خواهد داشت.