صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
یاپیجی اغلو: حافظه حکومت از پرونده های آماده شده توسط فتو تشکیل شده
زکریا یاپیجی اغلو دبیر کل حزب مطالبه آزاد گفت: حافظه دولت هنوز تمیز نشده است و از آنچه که مأموران عضو فتو (گروه تروریستی فتح الله گولن) نوشته اند، پر شده است.
06-08-2017 14:36


 زکریا یاپیجی اغلو دبیر کل حزب مطالبه آزاد که به شهر وان در شرق ترکیه رفته، با سران تشکل های مردمی دیدار و گفتگو کرد.
یاپیجی اغلو در این دیدار به برخی از مطالب درباره فتو اشاره کرد. وی در این باره ظلم هایی که اعضای این سازمان تروریستی با پوشش مأموران در حکومت نفوذ کرده بودند اشاره کرد.
یاپیجی اغلو به موضوع قانونی شدن عقد هایی که توسط مفتی ها و امام های مساجد خوانده می شوند اشاره کرد و گفت: یکی از ماده های برنامه حزب ما همین مسأله بود که مفتی ها اجازه خواندن عقد عروسی را داشته باشند. اینکه این درخواست ما در حال اجرا شدن است، باعث خوشحالی ما می شود.
دولت ترکیه اخیراً به مفتی ها اجازه خواندن عقد عروسی را داده و اعلام کرده بود که این عقد، رسمی خواهد بود. قبل از این، فقط مأموران دولتی که در دفاتر اسناد موظف این کار بودند، اجازه عقد رسمی را داشتند.
دبیر کل حزب مطالبه آزاد با اشاره به اینکه دوره ای نه چندان دور در ترکیه بود که مأموران پلیس که عضو جنبش گولن بودند، جوانانی را که به مساجد می رفتند، تهدید می کردند، گفت: همان طور که می دانید در دوره 28 فوریه (کودتای سال 1997 در ترکیه) ثبت نام در مدارس قرآن، از سن خاصی شروع می شد. کودکانی که به ابتدایی می رفتند، اجازه آموزش قرآن را نداشتند. نسل آینده ما بایستی زیر سایه آموزه های دینی و اعتقاد خود باشد. والا آینده برای ما تاریک خواهد بود. یک زمانی کسانی را که به مسجد می رفتند، تروریست اعلام کردند. به کودکانی که در مساجد درس قرآن و سیره پیامبر(ص) را آموزش می دیدند، همانند تروریست ها برخورد کردند. این کودکان را این قدر تهدید کردند تا آنها از مساجد فاصله گرفتند. در این پروژه ضد دینی سازی جامعه، پلیس های عضو جنبش فتح الله گولن، نقش مهمی را ایفا می کردند. هنوز حافظه دولت از پرونده هایی که مأموران عضو فتو نوشتند تشکیل می شود. این نیز هرچه سریع تر باید تصحیح شود.