صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی
اردوغان: توافق ما با روسیه درباره اس ۴۰۰، آمریکا را عصبانی کرد
رئیس جمهور ترکیه یک روز پس از آنکه از امضای قرارداد خرید سامانه «اس ۴۰۰» خبر داد، امروز چهارشنبه گفته که این موضوع سبب «عصبانیت» آمریکا شده است.
13-09-2017 16:23


 به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، رئیس جمهور ترکیه که پیشتر از توافق این کشور با روسیه درباره خرید سامانه ضد موشکی «اس 400» خبر داده بود، حال از عصبانیت آمریکا درباره این موضوع خبر داده است.
رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه(دیروز) اعلام کرد اولین مرحله از پرداخت بیعانه به روسیه برای خرید سامانه های پدافند موشکی پیشرفته اس 400 انجام شده است.
رجب طیب اردوغان ضمن رد کردن گزارشات مبنی بر منصرف شدن ترکیه از خرید سامانه های اس 400 درپی فشارهای ناتو، تاکید کرد باید این قرارداد را منعقد شده دانست.
رئیس جمهور ترکیه تصریح کرده بود: قرارداد خرید سامانه های موشکی اس 400 از سوی مقامات مربوطه امضا شده است. تا جایی که من می دانم، اولین مرحله از پرداخت نیز انجام شده است. این فرایند بین ترکیه و روسیه ادامه خواهد داشت.
به گزارش اسپوتنیک، حالا امروز چهارشنبه آقای اردوغان اظهار نظری تازه در این باره کرده است.
رئیس جمهور ترکیه تاکید کرده که توافق این کشور با روسیه درباره اس 400، «آمریکا را عصبانی کرد.
او گفت: آیا ما باید برای شما(آمریکا) منتظر بمانیم؟ ما برای اطمینان از امنیت ملی‌مان، تمامی اقدامات لازم را اتخاذ کرده و خواهیم کرد. ما اختیار سرزمین خودمان را داریم.
اردوغان ضمن رد ابراز نگرانی‌ آمریکا و کشورهای غربی عضو ناتو افزود: آنها به خاطر توافق اس 400 دیوانه شدند. فرض شما چه بود آیا گمان می کردید که ما منتظر شما بمانیم؟
رئیس جمهور ترکیه همچنین تاکید کرد که به دنبال امتناع آمریکا و اسرائیل از تحویل پهپاد های تهاجمی به ترکیه، آنکارا خودش این پهپاد ها را ساخت و این موضوع سبب نگرانی آنها شد.