صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی

اروپای متفرق شده، سوریه یک پارچه

25-06-2016 12:40


 تصویری که اخیراً اتحادیه اروپا از خود به نمایش می گذارد، نه فقط از هم پاشیدن اتحادیه را بلکه از هم گسستگی فلسفه ای که پشت این اتحادیه است را نیز به خوبی نشان می دهد.
مخصوصاً اسرار اتحادیه اروپا در یکی دو ماده ضعیف در مقابل لغو ویزا برای ترکیه به وضوح ناتوانی آنها را مشخص می کند.
و جدایی کشورهای اتحادیه، بیش از پیش آنها را می ترساند. آنها زمانی که با جریان پناهجویان مواجه شدند، به خوبی فهمیدند که تا چه اندازه ضعیف شده اند.
هم اکنون تلاش آنها برای گسترش اسلام ستیزی با بهانه قرار دادن داعش نیز به اجساد آنها که در مرگ مغزی قرار دارد، فقط اندکی بیشتر مهلت زنده ماندن می دهد.
مسلمان بودن پناهجویان، سیاست های اروپاییان را بر علیه مسلمانان خشن تر می کند. در نتیجه احزاب راست افراطی، قوی تر شده و با تنگ تر کردن اروپا، منافع خود در دیگر مناطق جهان را به خطر می اندازند.
در نتیجه اروپایی که قدرت نیروی جوان خود را از دست داده، هیچ گزینه ای غیر از فشار بر مسلمانان ندارند و بعد از این، گذر زمان همواره بر علیه آنها خواهد بود.
حضور روسیه در سوریه یکی دیگر از عناصر تضعیف کشورهای اتحادیه اروپا است. ترکیه که متوجه شد در شرایط موجود چاره ای جز همکاری مجدد با روسیه ندارد، تقریباً آشکارا اعلام کرده که جایگزین دیگری در مقابل آمریکا و اتحادیه اروپا ندارد.
هر چند سیاست مداران بگویند که از روسیه عذرخواهی نکردیم، واضح است که در مدت زمان کوتاهی، به فراتر از عذرخواهی خواهند رسید. روسیه نه فقط میانجیگری ترکیه با اسد خواهد بود، بلکه نوعی نقش ضمانت برای یکپارچگی سوریه را نیز ایفا خواهد کرد.
تلاش های آمریکا برای پر کردن عناصر پ.ی.د در مناطقی که از داعش تخلیه می شود، در مدت کوتاهی خط ماره را نیز در بر خواهد گرفت.
از طرف دیگر می توان گفت، سکوت ترکیه در مقابل ادعای "خیانت آمریکا به آنها با نزدیک شدن به اتحاد نیروهای انقلابی سوریه که اکثر آنها را نیروهای عرب تشکیل می دهند"، به نوعی نشان از این دارد که عبور پ.ی.د به غرب فرات برای ترکیه خیلی هم مهم نیست.
از آنجایی که ماندن اسد بر سر قدرت، به معنی یکپارچگی سوریه است، می توان ادعا کرد که ترکیه برای نزدیک شدن به اسد از میانجیگری ایران نیز استفاده خواهد کرد.
ایران، حسن نیت ترکیه را در این موضوع بررسی خواهد کرد. با نگاه به دو گروه داعش و پ.ی.د که باعث نزدیکی بیش از پیش ترکیه و ایران به یکدیگر هستند، می توان گفت که از این دو گروه از طریق قدرت های داخلی و خارجی در ایجاد تفرقه های مذهبی استفاده می شود.
نزدیکی اخیر ترکیه به اسرائیل نیز نتیجه را تغییر نخواهد داد. ترکیه ای که نمی تواند مانع حمایت آمریکا از پ.ک.ک شود. حتی ترکیه در غفلتی افتاده است که به این شیطان می گوید: بیا، نیازی نیست وسوسه کنی، هر کاری می کنی آشکارا انجام بده!"
در آخر در این روزها که جو معنوی رمضان می تواند با اعتکاف به کمال برسد، هر یک ساعت ارزش یک گنج را دارد. این روزها حکم یک الماس را دارند برای دعا و استغفار، برای اشک ریختن.
ممکن است خیلی فرصت ها را از دست داده باشیم. ولی خداوند ما را از کسانی که این فرصت را از دست می دهد، قرار ندهد.


 

Haberleri Paylaşarak Bilgiyi Anında Arkadaşlarınıza Ulaştırabilirsiniz.