صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی

خلاصه

02-08-2016 13:19


 اگر آن شب در پل بوغاز ایچی بودم (یکی از پل های ارتباطی بخش اروپایی و آسیایی استانبول که شب کودتا توسط سربازان مسدود شد)، به احتمال زیاد یک چنین گفتگویی بین من و سربازان رد و بدل می شد:
- پسرجان، برو دنبال کارت! هنوز "برای آمادگی کافی برای کودتا ندارید!" خود را در مقابل کل جهان ضایع نکنید. اگر حتماً می خواهید (کودتا) کنید، از عمو کنعان (فرمانده اسبق کل ارتش که رهبر کودتای 1980 ترکیه بود) یاد بگیرید.
- آقا جان! مگر ما هر کاری که از دستمان آمد انجام ندادیم؟ مگر استراتژیک ترین نقاط در ناف آنکارا را بمباران نکردیم؟ چندین تن بمب در استانبول منفجر کردیم. خطوط خارجی فرودگاه را منفجر کردیم. کل دنیا را زیر و رو کردیم. صدها آدم کشتیم، هزاران نفر را زخمی کردیم. ولی مرد بلند (اردوغان) اصلاً ما را تحویل نمی گیرد. نه ترسی، نه اضطرابی... دیگر چه کار باید بکنیم که نکردیم؟
- پسرم! چه عجله ای داری! یک کم دیگر صبر کنید!
- دیگر چه قدر باید صبر کنیم داداش؟ 40 سال است که برای این روز آماده می شویم. می خواستیم قبل از مرگ استادمان، دلش را شاد کنیم.
- آدم های بد به این زودی نمی میرند پسرم.
دیدم چیزی حالیشان نمی شود. گفتم برید ضایع شوید. شدند. می خواهم بگویم "إن شاء الله بدتر از این باشند" ولی نمی دانم بدتر از این هم هست یا نه!
...
کسانی که در گذشته برای گولن مدیحه سرایی می کردند و آشکارا از وی حمایت می کردند، هم اکنون می نویسند "کدام یک از ما فریب نخوردیم!" ای علما، نویسندگان و انجمن هایی که اعتراف می کنند که فریب خوردند! شماها فقط فریب نخوردید! شما فریب هم دادید! اینکه شما را فریب دادند، اصلاً برای ما مهم نیست. ما فقط می خواهیم بدانیم که با چه چیزی فریب خوردید؟ نمی توانید با یک آب نبات سیب فریب خورده باشید. اینکه با چه چیزی فریب خوردید و با چه چیزی فریب دادید، خدا بهتر می داند. اگر ما حقی در اینجا داریم، من حق خودم را حلال نمی کنم. مگر اینکه از قشر ما که با زبان آنها توهین کردید، عذرخواهی کنید.
...
گروه سیاسی که در نام تمام احزابی که در ترکیه شکل داده، کلمه "دموکراسی" را گنجانده، با گروه تروریستی بی رحمی یاد می شود که بیش از همه گروه ها در این کشور خونریزی کرده است. حزبی که از همه خطرناک تر است و همواره طرفداران خود را با مشکل مواجه می کند و به جایی رسیده است که بلای جان طرفداران خود شده است، در آغاز هر جمله خود از کلمه "دموکراسی و صلح" استفاده می کند.
به عنوان مثال، جمهوری دموکراتیک کنگو که هم جمهوری و هم دموکراتیک است، یکی از 10 کشور خطرناک جهان است.
استفاده مکرر این دموکرات ها از کلمه "صلح" و اینکه کودتاچیان نام خود را "سازمان صلح در مملکت" نهاده اند، این کلمه را رفته رفته حال به هم زن تر می کند.
تاکنون تمام کودتاچیان خود را "دموکرات" نامیده و اهداف خود را برقراری "صلح" معرفی کرده اند. شما تاکنون هرگز شنیده اید که عده ای خود را "پیرو شریعت" بنامند و کودتا کنند؟
در نتیجه آن طور که گمان می رود دموکراسی، ارزشی نیست که بشود به خاطرش کسی کشته شود. مهم عدالت است. مثلاً اگر از شما بپرسیم "آیا حکومت انوشیروان بهتر است یا حکومت دموکراتیک حزب جمهوری خلق؟" چه پاسخی خواهید داشت؟
...
آنچه رجب طیب اردوغان را شجاع کرده، ترس اوست. ولی چگونه؟ اگر کسی واقعاً از خدا بترسد، در قلبش ترس دیگری باقی نمی ماند. بالاجبار نسبت به بقیه شجاع می شوید. در واقعه این، وصف تمام مؤمنان است.
اگر از خدا نمی ترسید، چند ماه بعد چنین اظهاراتی را به رسانه ها بیان می کرد: "بعد از اینکه من را از کودتا مطلع کردند، با امینه خانم(همسر اردوغان) تماس گرفتم. بهش گفتم که چمدان من را آماده کند. همچنین یادآوری کردم که داروهایم را نیز فراموش نکند. زمانی که سربازان جلوی در من ظاهر شدند، من آماده بودم ووو"
...
آیا تمام خائنان منتظر این خواهند شد که از طرف آمریکا بسته بندی و ارسال شوند؟ مثلاً اگر این خائن نمی تواند به خواسته خودش از آمریکا بیاید و یک جزیره نزدیک به یونان که بوی "کفار" را هم بچشد، قرار بگیرد؟ اگر جزیره ای پیدا نشود، می تواند در کنار متحد دوره اخیر خود (عبدالله اوجالان) قرار بگیرد. هر چه باشد خدمتکاران یک رئیس هستند، می توانند مثل دو تا برادر با هم توافق داشته باشند.
...
اموال گروه گولن مصادره می شود. چه می گویند بزرگان: "با مال حرام نمی تواند ساختمان ساخت."
هر آنچه این گروه در چهل سال گذشته کسب کرد، مثل یخ در مقابل خورشید، آب می شود.
از امروز هر کسی پایش به سنگی بخورد به فتح الله گولن فحش خواهد داد. ما نگفته بودیم "با شیطان بزرگ دوستی مکن، روی تو را هم شبیه خودش خواهد کرد"؟
...
من انتظار داشتم لشکر اسلام تا این خبر را از الجزیره شنید، هواپیما های خود را بلند کند و F-16 ها را مجبور به بازگشت به پایگاه های خود کند. ما هم این لشکر قهرمان اسلام(!) را تشویق کنیم. کسانی که معتقد هستند این کودتا بر علیه امت است، کسانی که این را به عنوان لشکر اسلام به ما معرفی کردند، چرا سکوت کردند؟
یک لشکر اسلام اگر در زمانی که رهبر امت ترور می شود، از جای خود نمی جنبد، به چه دردی می خورد؟


 

Haberleri Paylaşarak Bilgiyi Anında Arkadaşlarınıza Ulaştırabilirsiniz.