صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی

آمریکا چرا گولن را تحویل نمی دهد؟

03-11-2016 14:58
بعد از کودتای نافرجام، ترکیه، گولن را چندین بار از آمریکا درخواست کرده است.


 دولت ترکیه پرونده ای درباره ارتباط گولن با کودتا تشکیل داد و با ارسال این پرونده به آمریکا، استرداد گولن را از آنها خواست.
ولی تا به امروز پاسخ مثبتی از طرف آمریکا به گوش نرسیده است. تنها کاری که آمریکا تا به امروز کرد این بود که هیئتی برای آرام کردن اوضاع بعد از افزایش اعتراضات از سوی ترکیه فرستاد.
به غیر از این قدم نمایشی، آمریکا هیچ پاسخ مثبتی درباره استرداد گولن به ترکیه نداده است، آنچه که مشخص است هنوز هم قصد چنین چیزی را ندارد.
توافقی به نام استرداد مجرمان بین ترکیه و آمریکا به امضا رسیده است. بر اساس این توافق، ترکیه تا به امروز عده زیادی را که آمریکا درخواست کرده بود بدون بررسی جرایم آنها، به این کشور تحویل داده است.
ولی همان آمریکا در مسأله استرداد گولن به ترکیه، حقه بازی می کند.
آمریکا به دلیل کمبود دلیل نیست که گولن را به ترکیه تحویل نمی دهد، چرا که ترکیه مستندات لازمه را ارائه داده است.
مسأله، قانع کردن آمریکا نیست. اصلاً آمریکا که قصد قانع شدن ندارد.
با این حال روزنام نگاران نزدیک به دولت ترکیه بین خودشان بحث "آمریکا، گولن را بدهد یا ندهد" را راه انداختند یا بحث این را می کنند که "گولن به ترکیه نیاید تا به یک قهرمان ملی تبدیل نشود. در همان آمریکا زیر بار تهمت و خجالت جان دهد."
مسأله گولن، برای آمریکا مهمتر از این حرف ها است. یعنی آمریکا به گولن فقط به عنوان مسأله ترکیه نمی نگرد.
اگر اشتباه نکنم در سال 2006 جرج بوش رئیس جمهور وقت ایالات متحده، در سخنرانی خود درباره انتشار لیست گروه های تروریستی که همه ساله منتشر می شود، چنین گفته بود: ما حرکت گولن را به عنوان یک مدل به تمام مسلمانان جهان توصیه می کنیم.
بله. گولن برای آمریکا فقط به معنی ترکیه نیست. ترکیه مرکز بود و در اینجا از گولن تا جایی بهره برد که می خواست با آن، کودتا کند. مسأله گولن برای آمریکا، پروژه "اسلام در برابر اسلام" است که در تمام جهان آن را اجرا می کند.
مدارس گولن که در 170 کشور جهان فعالیت می کنند به این پروژه آمریکا خدمت می کردند. ترکیه در عده کمی از این کشورها تأثیر گذار شد و نتیجه گرفت. فعالیت های گولن در کشورهای دیگر کماکان ادامه دارد. یعنی گولن برای آمریکا هنوز تمام نشده است.
بماند که اگر گولن برای آمریکا تمام شود، باز هم وی را به ترکیه تحویل نمی دهد. زیرا آمریکا نمی خواهد تصویر "آمریکا از ما بهره می برد، زمانی که دیگر با ما کاری نداشته باشد، عاقبتمان مثل گولن خواهد شد" را به کسانی که همانند گولن هستند، بدهد.

Haberleri Paylaşarak Bilgiyi Anında Arkadaşlarınıza Ulaştırabilirsiniz.