صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی

روهینگیا: محل آزمون بشریت

17-09-2017 15:48
نسل کشی در روهینگیا و ایستادگی جهان در مقابل آن، کاغذ تورنسل برای بشریت است. ایستادگی جهان در مقابل این موضوع و اینکه در رسانه ها سخن از این موضوع به میان می آید، خوشحال کننده است. اما آنچه مهم است، این است که این واکنش ها چگونه به عمل تبدیل می شود و این روند را چه کسی کنترل خواهد کرد.


 قبل از هر چیزی، باید به راه حل این موضوع اندیشید. واکنش ها نباید فقط بر علیه این وحشت باشد، باید بره زمینه این وحشت نیز پرداخته شود. تا زمانی که زمینه و سبب های مناسب برای به وجود آمدن این وحشت از بین نرود، این حوادث وجود خواهد داشت. با مردمی مواجه هستیم که تمام حقوق آزادی های ابتدایی آنها از دستشان گرفته شده و دچار یکی از بدترین نسل کشی های قرن می شوند. این انسان ها سال های سال بدون داشتن شناسنامه زندگی خود را ادامه می دهند، از سرزمین های خود طرد می شوند، جزء هیچ کشوری هم به حساب نمی آیند. بعضی از اقلیت های موجود در میانمار به دلیل حمایتشان توسط کشور های بزرگ، به راحتی زندگی خود را ادامه می دهند و حکومت میانمار نمی تواند به آنها ظلم کند. حال باید امت اسلامی چنین حمایتی از مسلمانان این کشور داشته باشد. سران کشورهای اسلامی که در بین خود هیچ تفاهمی ندارند، لااقل در این موضوع گرد هم آمده و به دنبال راه حل باشند. چنین رفتاری هم از اصول اسلامی است و هم در سیاست نتایج مثبتی خواهد داشت.
ابتدا باید برای رساندن کمک های بشر دوستانه راهی باز شوند و این مسأله ادامه پیدا کند. بعد از اقدامات اولیه، پیشگیری های ساختاری باید انجام بگیرد.
بعضی از کشورها از جمله ترکیه، برای رساندن کمک به این مردم تمام تلاش خود را می کنند. ترکیه حتی پرداخت هزینه های اردوگاه های آنها را نیز بر عهده گرفته است. اما از طرف دیگر سران بیشتر کشورهای اسلامی سکوت اختیار کرده اند. کسانی که برای طوفان در آمریکا کمک ارسال می کنند، برای روهینگیا یا هیچ کمک نکردند یا اینکه مقادیر تحقیر آمیزی را برای کمک ارسال کردند. امیدواریم این کشورها هر چه زودتر به خودشان بیایند و از آنچه مال امت است برای امت بفرستند. امیدواریم کسانی که به ایوانکا دختر ترامپ رئیس جمهور آمریکا 100 میلیون دلار کمک می کنند، چنین لطفی (!) را برای مسلمانان مظلوم نیز انجام دهند. رژیم های مزدور عربی، اگر بعد از طوفان آمریکا بهبود وضعیت آنها را بر عهده بگیرند، تعجب نکنید. شاید هم ترامپ از هم اکنون به فکر چاره ای در این باره است.
سعود که در همسایه خود یمن، سنگ روی سنگ باقی نگذاشت، زمانی که بحث کمک به مسلمان ها به میان می آید، خود را به نادانی می زند. اما برای کفار و ظالم ها بسیار سخاوتمند است. امیدواریم این رفتار غلط را در قبال روهینگیا نیز مرتکب نشود.
هر کسی که می گوید "من انسانم"، باید به نام بشریت صدای خود را بلند کرده و در مقابل دشمنان بشریت ایستادگی کند. خوشا به حال کسی که نان خود را به مظلوم تقسیم کند و درد مظلوم را درد خود بداند!


 

Haberleri Paylaşarak Bilgiyi Anında Arkadaşlarınıza Ulaştırabilirsiniz.