صوت و تصویرفرهنگسلامتاجتماعیعلم و دانشبین المللمنطقهترکیهایرانصفحه اصلی

تسلیحات و جنگ

03-03-2016 14:44


زمانی که در مورد جنگ های جهان اسلام سخن به میان می آید معمولاً از جنبه های داخلی بحث می شود و کمتر در مورد جنبه های بیرونی جهان اسلام گفته می شود.
چرا این جنگ ها آغاز می شوند و چرا هرگز تمام نمی شوند؟ اکثر ماها برای یافتن پاسخ این سؤال به مناطقی می رویم که درگیر جنگ هستند. پاسخ را نیز خیلی راحت پیدا می کنیم. می گوییم فلان مشکل، فلان اختلاف و درگیری پیش آمده از فلان اختلاف باعث جنگ بین مسلمانان است.
با این پاسخ ها نیرو هایی که در داخل امت اسلامی می جنگند را با اینکه خیلی هم کوچک هستند در جایگاه عاملان اصلی و عاملانی که اراده آنها در دست خودشان است قرار می دهیم.
یا اینکه با یک دیدگاه دیگر به تحریکات غرب در جهان اسلام اشاره می کنیم و این را نیز با هدف ادامه حاکمیت غرب در جهان مرتبط می کنیم.
در هر دو دیدگاه مرتبط کردن ادامه جنگ ها به بعد معنوی وزن بیشتری دارد. معنویات ما یا معنویات غربی ها، جنگ ایده آل ها در میان ما یا ایده آل ادامه حاکمیت غرب...
گرچه تداوم وجود غرب یک ایده آل ایده آل بزرگی است. ولی هم فکر کردن به اینکه این ایده آل غرب مستقل از گردش چرخ اقتصادی غرب است اشتباه است و هم اینکه در تفکر غرب هیچ ایده آلی بالاتر از منفعت نیست.
زمانی که حرف از منابع به وسط آمده غرب، به هیچ ایده آلی اهمیت نشان نداده و حقوق بشر را به حساب نیاورده است. ژنرال های غرب تا گذشته نه چندان دور، وقتی از جمجمه های انسان ها کلکسیون درست کرده و جلوی آن کلکسیون ها عکس می گرفتند نه فقط هیچ عکس العمل جدی از سوی غرب ندیدند بلکه به عنوان قهرمان شناخته شدند. چرا که آنچه باعث مرفه شدن غرب می شد، همان چیز هایی بود که آن ژنرال ها با خود می آوردند.
اگر درگیری های داخل امت اسلامی از این جهت بررسی نشود، بحث به صورت ناقص مطرح می شود.
بر اساس آمار سال 2014 کشور های زیر بیشترین فروش تسلیحات را داشتند:
1- آمریکا: 31%
2- روسیه: 27%
3- چین: 5%
4- آلمان: 5%
5- فرانسه: 5%
6- انگلیس: 4%
7- اسپانیا: 3%
8- ایتالیا: 3%
9- اوکراین: 3%
10- اسرائیل: 2%
در بین سال های 2010 تا 2014 کشور های زیر بیشترین خرید تسلیحات را داشتند:
1- عربستان سعودی
2- هند
3- چین
4- امارات
5- تایوان
6- استرالیا
7- کره جنوبی
8- اندونزی
9- ترکیه
10- پاکستان
در سال 2013 عربستان سعودی در خرید تسلیحات در رده اول، امارات در رده چهارم... ترکیه در سال 2013 در بین 10 کشور اول خریدار نیست.
بر اساس آمار 2015 که اخیراً منتشر شد کشور هایی که بیشترین خرید تسلیحات را داشتند:
1- هند
2- عربستان سعودی
3- چین
4- امارات
5- استرالیا
6- ترکیه
7- پاکستان
8- ویتنام
9- آمریکا
10- کره جنوبی
در اینجا درک وضعیت ترکیه زیاد سخت نیست. ترکیه زمانی که روند مذاکرات صلح را آغاز کرد واردات سلاح نیز کم شد و با پایان این دوره واردات افزایش یافت. ولی عربستان سعودی و امارات چرا همواره جزء ده کشور اول هستند؟ عربستان سعودی کشوری با جمعیت 30 میلیون نفر... به غیر از حملات هوایی که اخیراً به یمن انجام داد درگیر هیچ جنگ گرمی در تاریخ خود نشده است.
امارات کشوری با جمعیت 5 میلیون نفر... مساحت آن به حدی کوچک است که سلاح هایی را که خرید کرده نمی تواند در آن جای دهد. هر دو کشور اکثر واردات خود را از آمریکا انجام می دهند.
آمریکا همین طوری به هر کشوری سلاح نمی فروشد. فروش سلاح با تأیید کنگره صورت می گیرد. ولی این دو کشور چگونه تأیید کنگره را می گیرند؟ قطعاً به کنگره ای که تحت تأثیر شدید یهودی ها است نمی گویند "برای مقابل با اسرائیل مسلح می شویم". در گذشته می گفتند که صدام حسین هست، امروز می گویند که ایران هست. در صورتی که اینها هیچ درگیری گرمی با ایران هم ندارند. اگر هم داشتند این همه سلاح لازم ندارند.
وضعیت خیلی متفاوت است: کاش امکان این بود که بفهمیم سلاح های گروه های درگیر در داخل امت اسلامی از کجا می آید... کاش دادن مسلح کردن این گروه ها توسط سعودی و امارات روشن می شد... آیا از بین گروه های درگیر در داخل امت اسلامی تا به امروز گروهی را به یاد می آورید که عملیات مهمی را بر علیه سعودی و امارات انجام داده باشد؟
امارات با همکاران یهودی خود پست ترین توریسم جهان را پذیراست. سعودی نیز همه ساله ده ها نفر از مخالفین خود را به بهانه ارتباط با این گروه ها اعدام می کند. نه گناه های داخل امارات و نه اعدام های داخل سعودی هیچ عملیاتی را بر علیه این کشور ها به همراه ندارد.
به شکل عجیبی از سال های پیش تا به امروز این گروه ها در حساس ترین دوره ها عملیات های خود را در داخل ترکیه انجام دادند. برای مقابله با گناه ها یا با دشمنان خود، ترکیه را انتخاب کردند. عملیات هایی که انجام دادند، انفجار هایی که صورت دادند در حدی بود که ترکیه را لرزاند و در نتایج انتخابات نیز تأثیر گذاشت. در سوریه نیز در مرز های ترکیه طوری دور زدند که در داخل به نفع پ.ک.ک تمام شود.
در نهایت ترکیه در جمع کشور هایی قرار گرفت که بیشترین خرید تسلیحات را دارد. ولی مسأله فقط عبارت از این نیست... ترکیه مجبور به عقب نشینی در سیاست خارجه خود شد.
خرید سلاح فقط اقتصاد کشور ها را متزلزل نمی کند بلکه آنها را به قدرت های بیرونی وابسته هم می کند. چرا که کشور ها مجبور به تعیین سیاست خارجه خود با در نظر گرفتن کشور هایی که از آنها سلاح فراهم می کنند می شوند. این امر همواره در داخل نیز تأثیر گذار است.
بر اساس داده های سال 2014 آمریکا 31% و روسیه 27% از فروش تسلیحات را بر عهده دارد.
و امروز ما صلح را در اختیار این دو کشور گذاشته ایم. با فراموش کردن بازی های این دو کشور چیز هایی مثل "جهاد درونی" و " جبهه های مقاومت" سخن می گوییم.
شما را به خدا بگویید آیا چیزی به نام "جهاد درونی" در اسلام داریم؟ یا جبهه مقاومتی که با حداقل یکی از قدرت های جهانی متحد شده و با قدرت های دیگر می جنگد؟
خیر... با این جنگ هایی که در ادبیات جهانی بسیار کوچک ولی با تبلیغاتی مثل "مسلمانان می جنگند" بسیار حال به هم زن هستند هم بازیچه سیاسی و هم اقتصادی جبهه ای می شویم که آمریکا و روسیه به صورت مستقیم در آن متحد هستند.
مسلمانان نیاز به افقی دارند تا از این عقل های کوچک بگذرند...
 

Haberleri Paylaşarak Bilgiyi Anında Arkadaşlarınıza Ulaştırabilirsiniz.